Ailerons with differentiation

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Ailerons with differentiation

Odgovor Napisal/-a scrat »

Živjo,

potrebujem informacijo. Je kdo gledal posnetek: http://www.youtube.com/watch?v=vpgGnb1R ... re=related v katerem Richard govori o eleronih pri katerih sta elerona na ločenih kanalih in se eden premakne manj kot drugi.

Primer: ko premaknem ročko v levo (levi nagib) gre levi eleron gor recimo za 30%, desni pa dol za 70%.

Prosim za info zakaj bi to potreboval.

Hvala.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Npr zato, da se letalovrti le okoli ene osi, ko uporabljaš zakrilca. Ne pa da zraven še zavija v eno smer in dela sodčke...
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Dandy
Razpravljalec
Prispevkov: 76
Pridružen: 08 Apr 2007, 21:20
Kraj: Ljubljana

odmiki eleronov

Odgovor Napisal/-a Dandy »

Kolikor vem, se naj bi eleron vedno premaknil gor več kot pa dol v ovinkih, predvsem pri letalih z veliko razpetino. V ovinku namreč zunanje krilo (to ima eleron navzdol) naredi daljšo pot v istem času in je zato tudi hitrejše - zato je potreben manjši odmik elerona. Če bi bil odmik enak, kot pri notranjem eleronu, bi tudi "vleklo" nos letala iz ovinka. Mislim, da je tako, sicer me pa naj kdo popravi. #-o

lp, Marko
Zadnjič spremenil Dandy, dne 20 Sep 2011, 19:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Sky fits heaven so fly it!
(Madonna)
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Nekaj je tudi tukaj napisanega

viewtopic.php?t=6834&start=0


lp
www.okarbon.eu
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Ailerons with differentiation

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

scrat napisal/-a:Živjo,

potrebujem informacijo. Je kdo gledal posnetek: http://www.youtube.com/watch?v=vpgGnb1R ... re=related v katerem Richard govori o eleronih pri katerih sta elerona na ločenih kanalih in se eden premakne manj kot drugi.

Primer: ko premaknem ročko v levo (levi nagib) gre levi eleron gor recimo za 30%, desni pa dol za 70%.

Prosim za info zakaj bi to potreboval.

Hvala.
#-o

"Eleron" je krilce.

"Ailerons with differentiation" je diferencialni pogon krilc.

Krilce, ki gre dol, poveča vzgon krila, povečan vzgon pa drastično poveča induciran upor tega konca krila.

Krilce, ki gre gor, zmanjša vzgon krila, to pa vpliva na manjši induciran upor tega konca krila.

Oboje povzroči, da se nos modela hoče obrniti ven iz zavoja, ker ima zunanje krilo več upora, kot pa notranje (gledano v smeri zavoja)

Zaradi tega je treba dodajati več smernega krmila, da model ne polzi bočno..da ne leti v traverzi, ali glisadi.

Da zmanjšamo to neljubo dogajanje v zavoju, naredimo tako imenovan diferencialni pogon krilc. Lahko uporabimo čisto mehansko z ustreznim položajem ročice na servomotorju in ročice na krilcu, lahko nastavimo različni hod servomotorja na oddajnikovih nastavitvah, ali pa uporabimo celo oboje.

Pri letalih z veliko razpetino napram dolžini trupa (jadralna letala) uporabimo diferencial, pri katerem se krilce dvigne bol, kot pa spusti. Razmerje gre tudi do okoli 2:1 (recimo gor 2x več, kot pa dol).

Pri akrobatih, pa je bolje da diferenciala ni, ker ta pri letenju na hrbtu deluje v ravno neželjeno smer!

LP Mitja
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

Hvala vsem za odgovore. Žal sem začetnik in nisem vedel zakaj je ta funkcija dobra.

Mitja tudi tebi hvala za izčrpen odgovor, vendar ni potrebe po #-o takšnih smeških.

Mam pa še eno vprašanje. Imam letalo WOT 4 Foame. Zanima me, če bi naredil na eleronih tudi zavore, seveda z mix-om višine? Bi mi pomagalo kaj upočasniti model pri pristajanju?

Sedaj se pač igram z mixi na komandi in me te stvari zanimajo in seveda bi jih rad probal.

Hvala.
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Ne splača se ti komplicirati pri teh majhnih letalčkih. Pristajalna hitrost je tako nekje 20kmh.

lp, Metod
Nč bat, sam žgat...
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

Ok. Hvala ti.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13475
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

scrat napisal/-a:Mitja tudi tebi hvala za izčrpen odgovor, vendar ni potrebe po #-o takšnih smeških.
Smeški so potrebni, kajti forum na nek način "vzgaja" nove rodove modelarjev in če se bodo že tu v osnovi naučili uporabljati tujke, popačenke in besede iz žargona za posamezne pomembne elemente letala, se bodo počasi izgubile in razblinile vse slovenske strokovne besede s področja letalstva. Seveda pri tem niso nič krivi tisti, ki ne vejo kako se kaki stvari nreče in jim nekdo pokaže eleron....... Seveda bodo ta element potem tako imenovali, ker jim je pač bilo tako rčeno.
To je nekako tako, kot če laž ponavljaš dovolj dolgo, ta nekoč postane resnica.

Želim si (ker sem optimist), da bi čim več uporabljali pravilne slovenske izraze, ter čim manj popačenk, ali jih pa vsaj postavite v narekovaj in nakažete, da niste mislili resno. ;) )

LP Mitja
scrat
Profesor
Prispevkov: 1942
Pridružen: 04 Jun 2011, 11:59

Odgovor Napisal/-a scrat »

Se strinjam. Seveda pa sam vem kaj je aileron ali pa eleron. Bom v bodoče upošteval in pisal zadeve v Slovenščini.
rvpilot
Razpravljalec
Prispevkov: 198
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:09

Odgovor Napisal/-a rvpilot »

Ja se strinjam da je dosti tujk kot tule, eleron še zmeraj ni slovensko.Lepa beseda za krilca pa še za pogledat.Seveda ne mislim zaradi tega težiti ampak predlagal bi, kar tu na forumu še nisem zasledil, eno lepo razpredelnico-
slovenskih izrazov za vse funkcuje pri letalu , če je kdo pripravljen seveda to narediti in če je potnavalec teh izrazov. :P =D>
Uporabniški avatar
ok11
Freak
Prispevkov: 888
Pridružen: 25 Feb 2008, 20:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ok11 »

Lep dan Franc
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Mi debatiramo okrog eleronov, krilc, kovita, napadne ivice in kaj vem česa vse še, ter se trudimo, da se ne potujčimo, kar je seveda odlično in prav, ampak se mi zdi, da smo zadnji v plemenu.
Mene mnogo bolj od eleronov jezijo naši estradniki, gledališčniki in vseh vrst javne osebe, ki po televizijo recimo lajajo ;"So, what?", so na to celo ponosni, ali pa tile, ki nimajo več predstav, temveč imajo raje snobistične Performanse. Ravno z slednjim nas vsak dan zasipajo v oddaji KULTURA!
SRANJE, če mene vprašate ne pa kultura.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Se v celoti strinjam!

Gre zgolj za vprašanje ravnovesja, pa ne zgolj na področju jezikoslovja, katera stran pretehta. Če večina meni, da so tujke sprejemljive, potem zagovorniki delujemo preveč pragmatično in na splošno tečno ter nepotrebno, v nasprotnem pa bi bilo obratno. Glede na to, da je zgodovinsko in kulturološko gledano razvoj jezika nuja, potem vsaj upam, da zagovorniki slovenske besede pač ne bomo vrgli puške v koruzo pa čeravno to občasno postaja podobno boju z mlini na veter.

In kaj je lahko po tem takem največja napaka večine. Pasivnost, saj se s tem uničuje volja tiste peščice, ki smo pripravljeni nekaj storiti v tej smeri ter se s tem dajejo krila populaciji, ki zaradi navidezne forme, neznanja ali odpora do učenja odklanjajo napredek na tem področju.

Če se vrnem nazaj na začetek, samovšečnost in elitizem je huda bolezen, ki napada zelo različna področja ter sloje prebivalstva v naši domovini. Posledice vsi občutimo že danes, žal pa se bo prava razsežnost koncepta pokazala šele v prihodnosti in odprava bo takrat mnogo težja, če ne že nemogoča.

Vsega se ne da narediti čez noč, lahko pa vsakdo sam le razmisli kakšen pristop sodi, da je pravilen ter vsaj počisti pred lastnim pragom ali pa se aktivno vklopi v reševanje nastalih problemov pa četudi gre za malenkosten prispevek, kot je v tem primeru urejanje modelarskega področja. Za sebe vem kako sem se odločil.


LP
Alex
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike